PRZEJDŹ SIĘ Z HISTORIĄ

„Szlak Partyzancki I Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica"

jest propozycją dla Wszystkich rozmiłowanych w pieszych wędrówkach i historii regionu ropczycko-sędziszowskiego, a także cenną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli i rodziców w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży.

Trasa wiedzie malowniczym wzgórzami na terenie gmin:

Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Wielopole Skrzyńskie i Iwierzyce. Szlak rozpoczyna się w Górze Ropczyckiej w punkcie, gdzie 28 lipca 1944 r. dowództwo AK zarządziło mobilizację. Trasa zatacza pętlę nad Gnojnicą i w Zagorzycach, następnie przez las Budzisz w Nawsiu biegnie ku Bystrzycy. Stamtąd wzgórzami pomiędzy Olimpowem, Zagorzycami Górnymi, Wiercanami, Zagorzycami Dolnymi a Iwierzycami biegnie w kierunku Sielca Podlasku, Sędziszowa Młp., aby dotrzeć na Poręby I w Krzywej do miejsca, gdzie kiedyś była leśniczówka. Trasa przechodzi przez lasy Nadleśnictw Strzyżów i Głogów. Szlak wyznacza 15 punktów oznakowanych tablicami. 47-kilometrową Trasę oznakowano kolorem żółtym, kotwicą Polski Walczącej oraz tabliczkami kierunkowymi.

O walorach Szlaku decyduje nie tylko wartość historyczna miejsc...

...ale również urzekające krajobrazy ziemi ropczycko-sędziszowskiej. Nie brakuje tu otwartych przestrzeni i polnych dróg, a prawdziwe bogactwo przyrodnicze szlaku stanowią lasy wysrebrzone karpacką buczyną, urocze polany i strumienie wijące się serpentynami wśród przepastnych jarów. Wszystko to sprawia, że Szlak Partyzancki I Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica jest opcją nie tylko dla miłośników historii, ale amatorów mocniejszych wyzwań terenowych.

 Punkty Szlaku Partyzanckiego:

  1. Mobilizacja
  2. Koncentracja
  3. Las Trzemeczna
  4. Dom Kowalskich
  5. Sztandar AK Inspektoratu Rzeszów
  6. Chmielówka
  7. Krzyż pod bukiem
  8. Potyczka z czołgami
  9. Czerwonek
  10. OP „Dzwon”
  11. Las Ciechany
  12. Sośnina
  13. Podlasek
  14. Dom Władysława Prokopa
  15. Leśniczówka „Kabla”

Dlaczego wytypowane zostały właśnie te miejsca? – aby „ocalić od zapomnienia” oraz upamiętnić miejsca historycznych wydarzeń związanych z działalnością I Zgrupowania AK Obwodu Dębica. Są także odpowiedzią na apel środowisk kombatanckich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin.

„Szlak Partyzancki I Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica” powstał w celu zdobycia i spopularyzowania wiedzy oraz utrwalenia pamięci o czynie niepodległościowym, jakim była akcja „Burza” w 80. rocznicę wydarzeń.

Przejście szlakiem przywoła historię wydarzeń oraz postacie żołnierzy AK z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, którzy należeli do AK Obwodu Dębica z Placówek Sędziszów I „Sława” i Sędziszów II „Gracja” oraz Ropczyce II „Ropa” i walczyli w akcji „Burza” latem 1944 r.

Cele Akcji „Burza”

W lipcu 1944 r. do terenów dzisiejszego powiatu ropczycko-sędziszowskiego zbliżał się front, Niemcy wycofywali się pod naporem Armii Czerwonej. Zadaniem żołnierzy Armii Krajowej były działania dywersyjne na tyłach wojsk niemieckich, obrona miejscowej ludności przed represjami okupanta i występowanie przed wkraczającymi oddziałami sowieckimi w roli gospodarzy.

Rozkaz rozpoczęcia akcji „Burza” dotarł do dowódcy Podobwodu AK Sędziszów-Ropczyce porucznika Mieczysława Stachowskiego „Sępa”, „Macieja” rano, 28 lipca 1944 r. i natychmiast został wprowadzony w życie. Koncentracja części oddziałów nastąpiła w rejonie Góry Ropczyckiej….

Trasa dostępna jest również w aplikacji Traseo  https://www.traseo.pl/trasa/szlak-partyzancki-i-zgrupowania-ak-obwodu-debica

Współpraca:

 1  2

 

Mapka trasy

stopka z logo