W styczniowy wieczór, 28 stycznia 2022 r. zebranych na spotkaniu z twórczością Wojciecha Lipskiego powitała dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach Agnieszka Ochał. Ona też przedstawiła zebranym bohatera wydarzenia i przeprowadziła z malarzem wywiad na temat jego prac, inspiracji i technik. 

„Poczekalnia” to pierwsza oficjalna wystawa obrazów związanego z Sędziszowem Małopolskim malarza, dlatego PCEK w Ropczycach postarało się o recenzję jego twórczości.

Na temat prac W. Lipskiego dr hab. Joanna Trzcińska, prof. uczelni napisała m.in. tak: „To, co narzuca się przy pierwszym kontakcie z Jego obrazami to ogrom wyobraźni autora. Wyobraźni, którą na co dzień wstydzimy się dzielić z innymi ludźmi. Wyobraźnia jest darem, nie da się jej nauczyć. Jest czymś w gruncie rzeczy bardzo intymnym i indywidualnym. Wyobraźnia podpowiada rozwiązania formalne dla przekładania rzeczywistości na język malarski. W przypadku obrazów Wojciecha Lipskiego wydaje się, że ta rzeczywistość jest jedynie bodźcem, a myśl nie idzie tropem rzeczywistości takiej, jaką znamy, ale podąża znacznie głębiej. Stąd też każdy Jego obraz rządzi się własnym kluczem dotyczącym zarówno kompozycji, jak i rozwiązań formalnych i technicznych. Każda praca jest osobnym bytem, który, konfrontując się z odbiorcą, budzi sferę jego wyobrażeń na drodze intuicyjnego poznania. […]”

W nawiązaniu do tych słów Elżbieta Orzech – opiekun wystawy -  zaproponowała gościom zabawę z wyobraźnią i obrazem Wojciecha Lipskiego. Publiczność wykazała się i kreatywnością i otwartością w dzieleniu się pomysłami.

Wreszcie artysta zaprosił gości do galerii, w której rozwinęły się intrygujące dyskusje o przesłaniu kolejnych dzieł.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

Fot. PCEK

1
2
3
4
5
7
8
9