DSC5790
DSC5829
toja-51-291121
toja-42-291121

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach w dniu 28 listopada 2021 r. gościło Jarosława Figurę i spektakl „TYJA” TEATRU PUPPETTERRA.

 „Tyja” to wizualny, plastyczno – słowno – muzyczny, z elementami animacji spektakl Teatru Puppetterra dla dzieci i dorosłych. To kolejna po „Jakim Takim” produkcja teatralna, związanego od 30 lat ze Sceną Plastyczną KUL Jarosława Figury, tym razem w ramach Teatru Puppetterra. „Tyja" opowiada o samotności, przyjaźni, pasji tworzenia i uzależnieniu od świata technicznego.

Słowo od autora: Tyja – w tym imieniu jest cząstka ciebie i mnie jednocześnie! Tak, każda przyjaźń opiera się na jedności. Dziękuję Sam, teraz już jestem twój. A ty w części należysz do mnie.”  A więzy przyjaźni najmocniej spajają po przeżytych, obopólnych zranieniach. Duchowa rana często zamyka nas w sobie,  prowadząc do samotności. Ucieczka w jakąś pasję może dać ukojenie, na chwilę. Jeśli jednak nie stoi za nią drugi człowiek, gaśnie szybko przechodząc często w uzależnienie. W dzisiejszym świecie najpiękniej uzależnia elektronika i świat wirtualny. Im bardziej pochłonie nas jego ułuda szczęścia, tym głębiej wpadniemy w sidła samotności. Tylko druga, żywa istota może nas z nich jeszcze wyrwać. Jak ją znaleźć,  a potem oswoić? Otwierając się jeszcze raz i ryzykując kolejne zranienie, zamiast którego jednak może pojawić się szczęście. Każde „Ty” znajdzie w końcu swoje „Ja” – muszą  się tylko szukać,  patrząc na dobre mapy, nie te z  aplikacji Google, lecz z serca.   

Jarosław Figura /Lublin, 9 listopada 2021 r./

Oprac. Agnieszka Ochał (PCEK)

Fot. PCEK, Starostwo Powiatowe w Ropczycach