17 listopada 2022 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach Scena Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowała spektakl „Od wiosny do wiosny”.

Reżyserem, autorem scenografii i scenariusza jest profesor Janusz Pokrywka. Tytuł sztuki „Od wiosny do wiosny” określa ramę czasową widowiska – pokazuje, co działo się, a nawet w niektórych miejscach nadal się dzieje w poszczególnych porach roku. Podstawą barwnej opowieści są ludowe pieśni i przyśpiewki anonimowych autorów naszego regionu. Pozornie najprostsze środki sceniczne wywołują wielkie emocje. Scenografia, kostiumy, rekwizyty i doskonała gra aktorska sprawiają, że widowisko nie tylko dokumentuje tradycje ludowe, ale pozwala je przeżyć w baśniowy sposób.

Premiera spektaklu miała miejsce 17 października 2022 r. w Sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Teatr Scena Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego liczy prawie 40 lat, od kilku lat teatr prof. Pokrywki jest sceną akademicką. Każdy występ poprzedzony jest wprowadzeniem Jana Wolskiego - profesora, filologa, znawcy literatury i teatru, który także podejmuje się gry aktorskiej wraz z innymi.

Wśród aktorów na scenie zobaczylismy także pochodzącego z Ropczyc Rafała Jedynaka.

Oprac. Agnieszka Ochał (PCEK)

Fot. PCEK

DSC0434
DSC0437
DSC0451
DSC0467
DSC0488
DSC0535