„Z DALA OD ORKIESTRY” - film dokumentalny w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Jego projekcja odbyła się w PCEK 3 czerwca 2019 r. we współpracy z Fundacją Podkarpacie 2030.

Film „Z dala od orkiestry”, o którym dziennikarka filmowa Anna Tatarska napisała: „Niezwykle precyzyjny dokument (…) Fascynujący powrót do świata zanikających wartości", przybliża ważną dla historii Polski i wielu Polaków postać Zygmunta Lubicza-Zaleskiego. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Fundacją Podkarpacie 2030. Wprowadzenia w treść dokonał Maciej Jugo. Widzami byli w większości uczniowie ZST w Sędziszowie Małopolskim. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa nt. głównego bohatera i jego rodziny.

Zygmunt Lubicz Zaleski (1882-1967) – poeta, pisarz, tłumacz, krytyk literatury, sztuki, muzyki, doktor filozofii i literat. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

Oprac. Agnieszka Ochał (PCEK)

Fot. PCEK

DSC4464
DSC4460
DSC4474
DSC4476
DSC4479