FOTOKlub od początku swojej działalności bierze udział w Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Od trzech lat przygotowuje na tę okazję specjalne fotografie wykonywane przez klubowiczów w wybranym temacie.

 

W związku z tym, że w tym roku organizatorzy PKF przesunęli termin PKF o dwa miesiące wcześniej pierwotny projekt FOTOKlubu ustąpił miejsca spontanicznej akcji „Stare wspomnienia – nowe odcienie”. Na warsztat wzięto zdjęcia Rzeszowa z lat 90. wykonane przez Jacka Pociaska. Klubowicze wyruszyli do stolicy Podkarpacia, aby w 2023 r. wykonać jak najbardziej zbliżone kadry. Zadanie powiodło się, a efekty pracy tej pracy i różnice w przestrzeni miejskiej Rzeszowa dokonane w ostatnich trzydziestu latach można było oglądać na prezentacji FOTOKlubu „Stare wspomnienia – nowe odcienie” podczas XXI PKF w WDK w Rzeszowie od 5 do 23 kwietnia 2023 r.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

„Każdego dnia budujemy cząstkę nowej rzeczywistości… Stare ustępuje miejsca nowemu. To, co kiedyś było ważne, odchodzi w zapomnienie. Może warto zachować choć skrawki? Skrawki – fotografie jak kęsy czasu, które można wziąć do ręki. Zdjęcia z lat 90. i roku 2023 ukazują Rzeszów w innych kolorach i z inną wyrazistością. Wpływa na to nie tylko postęp techniki fotograficznej, ale i odmienna perspektywa kolejnych pokoleń. Centrum miasta, na pierwszy rzut oka, wydaje się takie samo, jakby upływ czasu nie miał znaczenia. Czy na pewno tak jest?

Upływ czasu zobrazowany na prezentacji „Nowe odcienie – stare wspomnienia” ma kilka odcieni. Z jednej strony dostrzec można daleko idące zmiany w miejskiej przestrzeni, np. brak Hotelu Rzeszów, z drugiej strony miasto zachowało swój charakter za sprawą tych samych ulic, budynków, nawet roślin. Drzewa urosły, nawierzchnie zmieniono, elewacje zyskały nowe struktury i kolory, mimo to Rzeszów w XXI wieku zachowuje swoją wyjątkowość.”

FOTOKlub PCEK Ropczyc

Fot. FOTOKlub

Konfrontacje23-1
Konfrontacje23-2
Konfrontacje23-2
Konfrontacje23-3
Konfrontacje23-4
Konfrontacje23-5
Konfrontacje23-6
Konfrontacje23-7