Wystawa czasowa „Sacrum i profanum”, Kazimierz Czapka.

01.08.2024r.- 31.12.2024r.

Kazimierz Czapka- urodził się w 1951r. na terenie dawnej Wolicy Ługowej, dzisiejsze osiedle Sędziszowa Małopolskiego.

Artysta swoją przygodę z dłutem rozpoczął w 1971r., rzeźbiąc podobizny bliskich mu osób oraz sceny z życia codziennego. W całej swojej karierze twórczej wykonał do tej pory setki a może nawet i tysiące rzeźb. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, brał udział w licznych konkursach rzeźbiarskich, których to wielokrotnie zostawał laureatem. Na początku lat dwutysięcznych, artysta zainteresował się sztuką sakralną, czego efekty można podziwiać w wielu kościołach na terenie diecezji rzeszowskiej i tarnowskiej oraz archidiecezji przemyskiej i krakowskiej. W 2011r. został uhonorowany dyplomem i medalem MATER VERDI przez katolicki tygodnik „Niedziela”.

Kazimierz Czapka pasjonuje się również tworzeniem satyrycznych tekstów literackich w tym fraszek. W 2014r. prywatnie wydał tomik „Fraszki święte i niegrzeczne”, w którym zawarł żartobliwe utwory o zaskakującej puencie. W ostatnim okresie wygrał konkurs organizowany przez Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego i Rade Seniorów na wiersz o historii tego miasta.

„Iskrę talentu otrzymałem od Boga, resztę pogłębiałem dociekaniem i analizami w czasie żmudnej i długotrwałej pracy twórczej”- Kazimierz Czapka

Wystawa czasowa „Sacrum i Profanum”, prezentowana w  Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, to wydarzenie pokazujące 24 rzeźby stojące i 30 płaskorzeźb, wykonanych z drewna, autorstwa Kazimierza Czapki. Jest to wyjątkowa okazja by przenieść się w świat odwiecznego konfliktu pomiędzy tym co duchowe a doświadczeniami z życia codziennego. Kazimierz Czapka to artysta-samouk, który zachwyca widza swoją niebanalną techniką rzeźbiarską, połączoną z emocjonalnym podejściem do sztuki. Autor ekspozycji, poza mentalną wędrówką, okrasza swoje dzieła żartobliwym podtekstem. Kolekcja uporządkowana jest w sposób odzwierciedlający rozwój twórcy na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat pracy. „Sacrum i profanum” na długo zapada w pamięci publiczności, skłaniając do refleksji nad dualizmem natury ludzkiej.   

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 31.12.2024r. Wstęp wolny!