13 grudnia br. w siedzibie PCEK w Ropczycach odbył się wykład mgr Józefa Słodyczki – legendarnego nauczyciela ropczyckich szkół. Prelegent zebranym licznie gościom i uczniom Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach przybliżył historię kampanii wyborczej z wyborów do Sejmu Ustawodawczego, które odbyły się 19 stycznia 1947 r. w powojennej Polsce.

Akt głosowania poprzedziła bardzo brutalna kampania, a wyniki, które zostały całkowicie sfałszowane przez komunistów, złamały nadzieje wielu Polaków na normalizację życia po wojnie. Dały one fundamenty pod budowę ustroju PRL.

Data spotkania nie była przypadkowa - 42 . lata temu 13 grudnia 1981 r. władze PRL wprowadziły stan wojenny, który był gwarancją bezpieczeństwa i kontynuacji ustroju zainstalowanego w Polsce w konsekwencji wyborów parlamentarnych z 1947 r.

Serdecznie dziękujemy Panu Józefowi za wykład, który był kolejnym z wydarzeń towarzyszących wystawie pt. „Polacy głosowali. Kto decydował?”

Oprac. Szymon Pacyna (PCEK)

Mgr Józef Słodyczka – emerytowany nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Zespołu Szkół im. Ks. dra Jana Zwierza. W swojej karierze pedagogicznej pracował również w innych placówkach oświatowych, m.in. w LO w Ropczycach. Przez kilkadziesiąt lat związany z Ropczycami wygłosił ponad pięćdziesiąt wykładów i prelekcji, które cieszyły się dużą popularnością wśród młodzieży szkolnej oraz innych licznie zgromadzonych słuchaczy. Oprócz PCEK-u współpracuje również z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Ropczycach.

Fot. PCEK

2
1
3
4
6
7
8
9