W czwartek, 6 czerwca br. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach podczas gali wręczenia nagród laureatom otwarto trzecią wystawę pokonkursową „Piękny pieniądz z moich stron”.

Całe spotkanie było jednocześnie wydarzeniem finałowym zadania „Szanuj pieniądze! 3” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.  W klimat i program spotkania gości wprowadziła dyrektor PCK w Ropczycach Agnieszka Ochał, która wspomniała m.in. o tym, że w 2024 r. obchodzimy 100. rocznicę utworzenia Banku Polskiego SA oraz stulecie wprowadzenia złotego do obiegu.

Następnie koordynator zadania „Szanuj pieniądze! 3” Elżbieta Orzech przedstawiła jego przebieg i podsumowanie, a dyrektor PCEK wręczyła okolicznościowe podziękowania partnerom (Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach i Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców O. w Sędziszowie Młp.) oraz szkołom, które uczestniczyły w projekcie.

Wreszcie przyszła pora na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Piękny pieniądz z moich stron”. Zadaniem uczestników było, jak zwykle zaprojektowanie pieniądza – banknotu o dowolnym nominale. Elementy obowiązkowe w projekcie banknotu to: informacja pisemna o emitencie, tj. „NARODOWY BANK POLSKI”, informacja o nominale, wskazanie miejscowości i daty, wizerunek orła – godła RP i zdobnicze elementy graficzne. Zgodnie z tytułem konkursu - PIĘKNY PIENIĄDZ Z MOICH STRON – projekty miały uwzględniać zdobnicze elementy graficzne nawiązujące do lokalnej historii, kultury, tradycji, obrzędowości, architektury, krajobrazu itd.

Na konkurs zgłoszono pięćdziesiąt dziewięć kompletów prac, z których nagrodzono piętnaście.

WYNIKI KONKURSU „PIĘNY PIENIĄDZ Z MOICH STRON:

Laureatami konkursu, zajmując kolejne miejsca, zostali:

1.         Emilia Marć – SP Lubzina

2.         Kamila Gmiterek – SP Lubzina

3.         Gabriela Różańska – SP Będziemyśl

Wyróżnienia:

 • Michał Koziński SP Ocieka
 • Oskar Furmanek – SP Ocieka
 • Liliana Mazur – SP Wielopole Skrzyńskie
 • Aleksandra Reguła – SP Wielopole Skrzyńskie
 • Lena Pawełek – SP Ocieka
 • Violetta Bednarz – SP Będziemyśl
 • Izabela Zarzyka – SP Olchowa

Nagrody PCEK otrzymali:

 • Oliwia Pietrzyk – SP Będziemyśl
 • Martyna Święch – SP Lubzina
 • Marlena Pazdan – SP Ocieka
 • Małgorzata Gotkowska – SP Ocieka
 • Karol Chmiel – SP Olchowa

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wykonali i zgłosili swoje prace. Gratulujemy nagrodzonym! Mamy nadzieję, że ufundowane przez NBP i PCEK nagrody się podobają i będą dobrze służyły. Nagrody wręczali dyrektor PCEK oraz przybyli na spotkanie Goście: Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Halina Poręba, Komendant Powiatowy Policji w Ropczycach mł. insp. Roman Zawiślak, Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Jacek Róg.

Po wykonaniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy, którego symbolicznie dokonali: asp. sztab. Agata Przybek, Radny Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Marcin Lach praz zwyciężczyni konkursu uczennica Szkoły Podstawowej w Lubzinie Emilia Marć.

Wystawę pokonkursową „Piękny pieniądz z moich stron” można obejrzeć w PCEK do końca sierpnia br., do czego bardzo zachęcamy. Wstęp wolny.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

Fot. PCEK

PPZMS24-2
PPZMS24-1
PPZMS24-3
PPZMS24-4
PPZMS24-5
PPZMS24-6
PPZMS24-7
PPZMS24-8
PPZMS24-9
25